Nutrigenetik (Genetik Beslenme) | gentofit

Nutrigenetik
(Genetik Beslenme)

Beslenme Rehberiniz: Nütrigenetik

İnsanlar, genlerinin yapısına göre farklı besinlere farklı tepkiler verir. Yani her besin, her insanda aynı etkiyi yaratmaz. Biri için yararlı olan bir gıda, başka biri için çeşitli riskler doğurabilir. Bunun sebebi, genetik farklılıklardır. Genetik yapı, bir gıdanın insan sağlığını nasıl etkileyeceğini belirler. Nutrigenetik bilimi tam da bu noktada gündeme geliyor. Kişiye özel beslenme planı ve destekleri ile genlere uygun beslenmeye rehberlik eden Nutrigenetik, bir anlamda aslında hayatınızı şekillendiriyor. Peki, Nutrigenetik nedir? Kişiye özel beslenme tarzı nasıl tasarlanır? İşte cevapları…

Nutrigenetik Nedir?

Nutrigenetik, son yirmi yıl içinde önem kazanan bir bilim dalıdır. Genetik yapı ile beslenme ilişkisinin ele alındığı alandır. “Beslenme genetiği” olarak da tanımlanır. Bu bilim dalında bireylerin herhangi bir beslenme planına veya diyete, genetik yapısındaki polimorfizmler aracılığı ile verdiği yanıt incelenir.

Nutrigenetik; başka bir tanıma göre, aynı besin maddesinin farklı kişilerde farklı etki ve tepki ortaya çıkarması temelinde genetiğe bağlı beslenme programıdır. “Kişiye özgü beslenme programı” olarak da özetlenebilir. Bu alanda besinlerin genetik yapıya göre etki mekanizmaları araştırılır.

Beslenme ve genetik alanındaki bilimsel çalışmalar sonucu ortaya çıkan Nutrigenetik, genetik yapıya uygun beslenme programıdır. Genetiğe bağlı beslenme ve fitness programlarını tanımlayan bir alandır. Kişi için genetiğe bağlı en ideal beslenme programının tasarlanması sürecidir. Kişinin genetiğine ve metabolizmasına uygun beslenmesi, besinlerin sindirimi ve emilimi sırasındaki vücudun tepkileri ve metabolik hız gibi konular, Nutrigenetik’in ilgi alanına girer.

Nutrigenetik Hangi Avantajları Sunar?

Geleneksel beslenme alışkanlıkları, bireyleri kalorisi yüksek ve besin değeri düşük yaşam tarzına mahkum etmiştir. Beslenme tarzı ile genetik yapının çelişmesi, farklı hastalıkların da önünü açmıştır. Genetik test ile kişinin genotipine uygun besin değeri bakımından zengin, kalori bakımından düşük beslenme sağlanabilir. Böylece genetiğin sunduğu “beslenme listeleri” ile sağlıklı bir beslenme ve yaşam tarzı tasarlanabilir.

Nutrigenetik, temel olarak şu avantajları sağlar;

  • Genetik teste göre hazırlanan diyet ve destek programı, geleneksel diyetlere göre yaklaşık 3 kat daha verimli ve etkili sonuçlar verir.
  • Genetik yorumlarla kişilerin metabolizmasına uygun beslenme uygulanabilir.
  • Hayat boyu kullanılacak bir rehberdir.
  • Kişiye özgü beslenme programının yaşam tarzı haline gelmesini sağlar.
  • Sağlıklı kilo vermek ve beden sağlığını korumak adına etkili sonuçlar verir.

Nutrigenetik ile  bir an önce beslenme rehberinize ulaşın!

Bu içeriği paylaşın..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin

Sağlıklı yaşam rehberiniz...

Genleriniz yaşam boyu değişmez!
Gentofit Nutrition ve Gentofit Fitness, genetik yapınızın sizi nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olarak kişiye özgü bir rehber hazırlar.

Bu rehber içerisinde hayatınızın geri kalanı boyunca kullanabileceğiniz bir dizi önemli bilgi bulunmaktadır.

Gentofit Dna

Ne Yapmalıyım?

1

gentofit merkezinden randevu al

2

randevu saatinde testini yaptır

3

test sonuçları
gelsin

4

danışmanlık
sürecine başla

5

verilen programı uygula

6

yeni yaşam şekline
hoşgeldin!

gentofit merkezi olmak ister misiniz?

Bölgenizde bir ilk mi olmak istiyorsunuz? Yeni iş alanı yaratmak isteyen bir  girişimci ya da yeni merkez açmış bir diyetisyen olabilirsiniz, belki de çevreniz çok geniş! Bizimle irtibata geçin, baraber neler başarabiliriz, görelim!

BAŞVURU