GLUTENSİZ BESLENME VE ÇÖLYAK | gentofit

GLUTENSİZ BESLENME VE ÇÖLYAK

Glutensiz kek, glutensiz beslenme, gluten free yazıları… Her yerde görüp duyduğumuz, bir anda yaygınlaşan hatta belki bizim de uygulandığımız yeni bir beslenme şekli. Aniden hayatımızdan çıkarmaya çalıştığımız bu gluten nedir? Nedendir bu glutene karşı düşmanlık? Herkesin uygulaması gerekli midir? Kilo vermek için glutensiz beslenmek doğru mu? Gluten intoleransı varsa nasıl beslenilmelidir? Bu yazımda tüm sorulara cevap verip doğru bilinen yanlışları anlatacağım.

Gluten, ekmek yapımı esnasında oluşan hamurun ağsı yapısını oluşturan yani hamurun güçlü yapısından sorumlu olan proteindir. Proteindir evet. Öncelikle burda anlaşalım tahılların içinde bulunduğu için karbonhidrat olarak düşünen büyük bir kitle var. Gluten olmadan ekmek mayalanmaz ve kabarmaz.

NEDEN  hayatımızdan birden çıkarmaya başladık? Diyet her zaman kişiye özeldir ve intolerans özelliğimiz olmadığı sürece düşman olmamıza gerek yoktur. Ama eğer çölyak hastalığınız varsa tedavisinde glütensiz beslenmeniz gerekir. Çölyak hastalığı ise buğday, yulaf, çavdar, arpa gibi tahılların içinde bulunan glüten proteinine karşı ömür boyu süren bir emilim bozukluğudur. Çölyak hastalığının belirtilerini şöyle sıralayabiliriz: karın bölgesinde öne doğru oluşan şişlik, ishal, kusma, iştahsızlık, dışkılama ihtiyacının artması, kilo azlığı, kas zayıflığı, ciltte döküntüler, sebepsiz baş ağrıları, burun akıntısı, nefes almada güçlük, büyüme geriliği ve sinirlilik durumu. Bu belirtileri kendinizde gözlemlediğiniz takdirde mutlaka bir doktora danışmalı ve tedaviye uyum sağlamalı, glutensiz ürünlerden oluşan bir diyet yapmalısınız.

Herhangi bir hastalık durumunun yokluğunda bazı dönemler düşük glutenli/glutensiz beslenmenin faydaları bulunsa da zayıflamak için glutensiz beslenmeye yönelmek ve kafanıza göre bir diyet listesi oluşturmak doğru olmaz. Çünkü glutensiz beslenme bir zayıflama metodu değil ve size özel diyetinizdeki karbonhidrat miktarı düzenlendiğinizde zaten kilo vermeye başlayacaksınız. Kısaca glutensiz beslenmeyi kilo verme yöntemi olarak görmemeli ve diyetisyen tavsiyesiyle uygulamalısınız.

 

DYT. PSK. MERVE PAZAR

Bu içeriği paylaşın..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin

Sağlıklı yaşam rehberiniz...

Genleriniz yaşam boyu değişmez!
Gentofit Nutrition ve Gentofit Fitness, genetik yapınızın sizi nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olarak kişiye özgü bir rehber hazırlar.

Bu rehber içerisinde hayatınızın geri kalanı boyunca kullanabileceğiniz bir dizi önemli bilgi bulunmaktadır.

Gentofit Dna

Ne Yapmalıyım?

1

gentofit merkezinden randevu al

2

randevu saatinde testini yaptır

3

test sonuçları
gelsin

4

danışmanlık
sürecine başla

5

verilen programı uygula

6

yeni yaşam şekline
hoşgeldin!

gentofit merkezi olmak ister misiniz?

Bölgenizde bir ilk mi olmak istiyorsunuz? Yeni iş alanı yaratmak isteyen bir  girişimci ya da yeni merkez açmış bir diyetisyen olabilirsiniz, belki de çevreniz çok geniş! Bizimle irtibata geçin, baraber neler başarabiliriz, görelim!

BAŞVURU