Hücre Dostu: Antioksidan | gentofit

Hücre Dostu: Antioksidan

Antioksidan nedir?

Antioksidan, beslenme ile takviye edebileceğimiz toksinleri azaltmada yardımcı olan kimyasal maddelerdir. En önemli antioksidanlar A, C, E vitaminleri ve selenyum’dur. Hücrelere zarar veren serbest radikallerle savaşan antioksidanlar hastalıklardan korunmak ve yaşlanmanın etkilerini azaltmakta önemli rol oynar.

Antioksidanlar,

  • Doku yaşlanmasını önlemek ,
  • Kanserojen madde üretimini engellemek,
  • Bağışıklık sistemini güçlendirmek, için kullanılabilir.

En iyi antioksidanlar

Beta Karoten

Beta karotenler, vücutta yağda çözülebilme özelliğine sahiptir. A vitamini kaynağı olan bu antioksidan turuncu,sarı  ve yeşil sebze meyvelerde, tahıllarda bulunmaktadır.  (Örn. Havuç, domates, bal kabağı, tatlı patates,zerdeçal vb.)

C vitamini

C vitamini, suda çözünen vitaminler arasında olduğundan depolanma özeliği yoktur ve günlük olarak alınması gerekir. Güçlü bağışıklık sistemi, kolajen üretiminde önemli rol oynamaktadır. Uzmanlar C vitamininin, vitamin desteği yerine gıdalar yoluyla alınmasını önermektedir. Bunun ana nedeni, C vitamini içeren gıdaların sadece bu vitamin bakımından değil, vücut için gerekli diğer mineral ve vitaminler bakımından zengin olmasıdır.Ayrıca  C vitamini içeren besinlerin çiğ tüketilmesi ve hazırlarken de kesildikten kısa bir süre sonra tüketilmesi önerilir. (Örn. çilek, biber, taze barahatlar,greyfurt vb.)

E vitamini

Diğer bir adı olan tokoferol olarak da bilinen E vitamini antioksidan etkisiyle vücut hücrelerini serbest radikallerin tahrip edici etkisine karşı korur, bağışıklık sistemini güçlendirerek vücudu virüs ve bakterilere karşı daha dayanıklı hale getirir. E vitamini aynı zamanda pişirmeye ve sıcağa dayanıklıdır, böylece pişirilme esnasında tahrip olmazlar. Genellikle bitkilerde ve sebze yağlarında yoğun olarak bulunur. (Örn.ay çekirdeği, badem fındık,zeytin,soya vb)

Kateşin

Yüksek oranda kateşin içeren yeşil çay, antioksidan etkisi sebebiyle kalp-damar sistemine pozitif etkileri vardır. Sağlıklı bireylerin günde 3-4 fincan yeşil çay içilmesi önerilmektedir.

Bu içeriği paylaşın..
Share on Facebook
Facebook
Tweet about this on Twitter
Twitter
Share on Google+
Google+
Share on LinkedIn
Linkedin

Sağlıklı yaşam rehberiniz...

Genleriniz yaşam boyu değişmez!
Gentofit Nutrition ve Gentofit Fitness, genetik yapınızın sizi nasıl etkilediğini anlamanıza yardımcı olarak kişiye özgü bir rehber hazırlar.

Bu rehber içerisinde hayatınızın geri kalanı boyunca kullanabileceğiniz bir dizi önemli bilgi bulunmaktadır.

Gentofit Dna

Ne Yapmalıyım?

1

gentofit merkezinden randevu al

2

randevu saatinde testini yaptır

3

test sonuçları
gelsin

4

danışmanlık
sürecine başla

5

verilen programı uygula

6

yeni yaşam şekline
hoşgeldin!

gentofit merkezi olmak ister misiniz?

Bölgenizde bir ilk mi olmak istiyorsunuz? Yeni iş alanı yaratmak isteyen bir  girişimci ya da yeni merkez açmış bir diyetisyen olabilirsiniz, belki de çevreniz çok geniş! Bizimle irtibata geçin, baraber neler başarabiliriz, görelim!

BAŞVURU